Acasă Stiri sindicale Comunicat de presa – Un nou poces castigat la Vaslui

Comunicat de presa – Un nou poces castigat la Vaslui

Sindicatul Nova Vita in calitate de reprezentant legal al salariatilor din DGASPC Vaslui de profesie asistenti maternali, prin prezenta va comunicam ca un numar de 148 de asistenti maternali au castigat in instanta la Tribunalul Iasi, prin hotararea nr 2796/21.12.2015 din dosarul 8618/99/2014, drepturi banesti retroactiv pentru perioada 2011-2013, reprezentand concediul de odihna neefectuat de acestia in perioada mai sus mentionata.

Hotararea se poate ataca cu apel la Curtea de Apel Iasi.

Nivelul total estimativ al despagubirilor ce trebuie platite asistentilor maternali din Vaslui membri ai Sindicatului Nova Vita, de catre D.G.A.S.P.C. Vaslui impreuna cu Consiliul Judetean Vaslui, este de aproximativ 500.000 lei.

In attachment puteti vizualiza certificatul de grefa cu solutia instantei.

Asistentii maternali din Vaslui care nu sunt inscrisi in Sindicatul Nova Vita nu vor putea beneficia de prevederile sentintei judecatoresti  castigate !

Vezi certificat de grefa in format PDF

Cu stima,
Presedinte Catalin Toma