Acasă Stiri Iasi Sindicatul Nova Vita protesteaza astazi in fata Prefecturii

Sindicatul Nova Vita protesteaza astazi in fata Prefecturii

Astazi, de la ora 11.00, membrii Sindicatului „Nova Vita”, format din angajati ai Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (DGASPC) Iasi, vor picheta sediul Prefecturii Iasi.

Actiunea este un protest fata de atitudinea angajatorului care, potrivit sindicalistilor, nu aplica toate prevederile inscrise in contractul colectiv de munca la nivel de ramura. Pe lista revendicarilor exista si cerinte legate de vechi dispute intre membrii de sindicat si angajator, cerinte care au facut obiectul unor dosare in instanta si care au privit majorarea sporurilor salariale si a salariilor, acordarea retroactiva a indemnizatiei de concediu de odihna neefectuat s.a. „Am solicitat participarea la protest doar a membrilor de sindicat care nu se afla la acea ora in timpul programului. Estimez ca vor sustine protestul in jur de 100 de persoane. Lista de revendicari este foarte lunga. Sa vedem ce se va intampla, ar fi frumos din partea lor sa ne cheme la masa negocierilor”, a declarat ieri Catalin Toma, liderul Sindicatului „Nova Vita”

Sursa: Flacara Iasului